Na začátku února proběhla v Chrudimské nemocnici volba nového primáře interního oddělení, z něhož vzešel vítězně MUDr. Lukáš Dostal. Lékař, který má zkušenosti z klinik v Německu a Švýcarsku, vystřídá na postu Daniela Olžbuta.
Oba lékaři si tak k 1. březnu vyměnili své současné funkce. Poté, co se podařilo oddělení zastabilizovat, očekává teď vedení nemocnice jeho další rozvoj, včetně postupného navýšení počtu lůžek a rozšíření spektra péče.
„Když jsem si vloni vybíral, kam nastoupím, nenapadlo by mě, že se pro mě stane chrudimská interna srdeční záležitostí. Když pak nemocnice vypsala výběrové řízení na pozici primáře, rozhodl jsem se přihlásit. Se svými zkušenostmi ze soukromého sektoru a zahraničního zdravotnictví jsem sice pořád ′primář začátečník′, ale oddělení za tu dobu znám a vidím jeho potenciál,“ řekl nový primář interního oddělení Lukáš Dostal s tím, že svůj úkol vidí především v přípravě takových podmínek, aby se zdravotníkům na oddělení dlouhodobě líbilo a chtěli na něm pracovat: „Jakmile se toto začne dařit, bude interní oddělení chrudimské nemocnice opět plnit své poslání a bude zde ku prospěchu všem pacientům z širokého okolí.“
Klíčová bude především komunikace a vybudování důvěry v tým a jeho vedení. Pan primář Dostal má z Německa zkušenosti s výchovou mladých lékařů, působil i jako krizový manažer.
Interní obory a dopady novely zákoníku práce
Personální zajištění interních oddělení je dlouhodobě složité napříč republikou, i proto tak budou pokračovat jednání o nastavení spolupráce s Interní klinikou Pardubické nemocnice. „Nemocnice má stále zájem na tom, aby se obnovil provoz interního oddělení v takovém rozsahu, který bude dávat dlouhodobý smysl. Určitě patří dík bývalému primáři oddělení, kterému se podařilo situaci stabilizovat. Teď je naší nejbližší vizí otevření dalších tří lůžek a vybudování společného lůžkového fondu interních oborů,“ dodal Vladimír Ninger, ředitel pro zdravotní služby Nemocnice Pardubického kraje.
„Nemocnice tedy postupnými kroky naplňuje svůj plán z roku 2022. Do budoucna je veškerá situace závislá především na personálu. Jde o misi, která zatím pořád není dokončená, a vzhledem k celorepublikové situaci je naší snahou pojistit si personální kapacity vícero kanály, včetně spolupráce s městem,“ uvedla Michaela Matoušková, náměstkyně hejtmana pro oblast zdravotnictví Pardubického kraje.
K už tak napjaté situaci ve veřejném zdravotnictví, která souvisí s dopady novely zákoníku práce, mohou přibýt další limity. „Fakultní nemocnice avizují ochotu rozšiřovat své zdravotnické týmy tak, aby naplnily zákonné požadavky, což logicky povede k tomu, že z omezeného počtu plně kvalifikovaných lékařů budou hledat personál dominantně v malých nemocnicích. Tyto nepřímé vlivy mohou situaci v malých nemocnicích velmi brzy zhoršit natolik, že dojde samovolnému spuštění restrukturalizace akutní lůžkové péče v Česku,“ shrnul generální ředitel Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald.
Pomoci mohou samosprávy
Situaci by mohla pomoci dlouhodobá politická shoda na řešení situace ve zdravotnictví. I to tak bylo tématem schůzky nového vedení interního oddělení, Nemocnice Pardubického kraje, náměstkyně hejtmana Michaely Matouškové a chrudimského starosty Františka Pilného.
Debata na setkání sklouzla také k otázce dlouhodobého udržení lékařského personálu v lokalitě. Zajištění potřebných ubytovacích kapacit pro zdravotníky je podle starostry Františka Pilného město schopno realizovat ve zrychleném režimu .
Na jednání minulý týden zmínil hejtman Pardubického kraje Martin Netolický potřebu jednotného kontaktního místa v Chrudimské nemocnici.
„Ambulantní část nemocnice si zaslouží úpravu zejména vzhledem k potřebě lepšího pacientského zázemí. Existuje studie jednotného kontaktního místa pro ambulantní pacienty, kde se počítá triáží, vyvolávacím i objednávkovým systémem,“ přiblížila náměstkyně pro zdravotnictví Michaela Matoušková.
Zdroj: Pardubický kraj