Kandidáti
Michaela Matoušková
Lídr kandidátky do krajských voleb
Michaela Matoušková je náměstkyní hejtmana Pardubického kraje, starostkou Řečan nad Labem a zakladatelkou úspěšné účetní firmy. Na hejtmanství má na starosti zdravotnictví – klíčovou oblast, pod kterou spadají nemocnice, záchranná služba nebo léčebny. Zakládá si na tom, aby perfektní zdravotní péče byla dostupná rovnoměrně a všem občanům kraje. K tomu je potřeba kvalitní personál a také investice jako nedávno otevřený urgentní příjem v Pardubické nemocnici. Michaela Matoušková rozjela řadu užitečných projektů, jako je školení first responderů nebo vybavení i malých obcí automatickými defibrilátory. Vedle toho už čtvrté volební období z pozice starostky zkrášluje obec Řečany nad Labem. Přestože se často neobejde bez ostrých loktů, preferuje politiku slušnosti a rozumu.
David Šimek
Mé příjmení Šimek pochází z hebrejského „Šimhón“, což znamená „ten, kdo naslouchá” 👂. David se zase kdysi hrdinně postavil Goliášovi. Symboliku obou jmen se snažím naplňovat jako starosta obce Příluka Obec Příluka na Litomyšlsku, kde se již více něž 18 let věnuji komunální politice. Razíme tady myšlenku, aby se lidé ve spolek scházeli, a učíme to hlavně děti, které se mají možnost společně scházet na pořádaných obecních akcích, ale i akcích od místního sboru dobrovolných hasičů či rybářského spolku.
Co prosazuji?
Pro zdravou společnost se musí investovat do občanského vybavení, tradic, kultury i sportu. Mám pocit, že kraj trochu zapomíná na venkovský prostor, který je velmi citelně propojen se životním prostředím a zemědělstvím. Podpora venkovského podnikání a dalšího rozvoje může velmi pomoci k tomu, aby se nám venkov nevylidňoval‼️Tradice, venkovská komunita a venkovské školství je „diamant“, který je potřeba brousit, rozvíjet a podporovat. Pak lid z kraje pardubického bude spokojen, a na svůj kraj bude náležitě hrdý 😉.
Je potřeba jít obcím naproti, ne jim házet klacky pod nohy třeba přebujelou byrokracií.
Vystudoval jsem elektrotechnickou školu a kdysi jsem závodně dělal judo, teď si rekreačně zahraji hokej nebo fotbal. Přes 20 let jsem členem sboru dobrovolných hasičů 🚒 a také členem místního rybářského spolku v Příluce.
Erik Jahnický
Erik se narodil v roce 1983 v Chrudimi. Je absolventem UJAK v Praze a vystudoval také MPA, MBA a DBA. Čtyři roky žil, vzdělával se a pracoval v Londýně. Od roku 2010 se pohybuje ve finanční sféře, momentálně pracuje v Pardubicích jako top manažer pro Generali Českou pojišťovnu. Hovoří anglicky a německy. Do politiky vstoupil v roce 2018. Aktuálně zastává post zastupitele města Chrudim. Jeho politický závazek spočívá v transformaci Pardubického kraje do atraktivního a dobře navštěvovaného regionu. Zdůrazňuje důležitost podpory sportu a vytváření prostředí, které by podporovalo aktivní životní styl pro všechny. Společně se svojí manželkou a dcerou Laurou bydlí v milované Chrudimi. Jeho největší vášní je cestování, kultura a sport, především rugby, které i vrcholově hrál.
Oldřich Koblížek
Oldřich Koblížek je někdejším dlouholetým starostou obce Vraclav. V současně době je členem Zastupitelstva Pardubického kraje, kde se i jako předseda výboru věnuje především životnímu prostředí, venkovu a zemědělství. Usiluje o zdravý kraj s živým venkovem, rozmanitými lesy, ovocnými sady, zarybněnými toky, zdravými regionálními potravinami a šetrným zemědělstvím respektujícím přírodu. Dlouhodobě podporuje fungující Evropu, společnost bez uměle vyvolávaného strachu, smysluplné projekty a vzdělávání pro lepší život lidí. Volný čas věnuje turistice, rekreačnímu volejbalu a lyžování, sběratelství minerálů a drahých kamenů.
Jiří Hájek
Poslanec PSP ČR, zastupitel Pardubického kraje a stavař. Zaměřuji se na zjednodušení podnikatelského prostředí, snížení byrokracie pro firmy a těsnou spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem. Prosazuji rozvoj všech módů dopravy včetně lodní a jejich funkční propojení. Jsem členem Hospodářského výboru a Výboru pro bezpečnost PSP ČR. Moji původní profesí a celoživotní zálibou je stavařina, kterou jsem vystudoval na ČVUT a ve které jsem dlouhé roky podnikal. Po revoluci jsem sbíral pracovní zkušenosti v Rakousku a Německu a právě rozdíly mezi „západem“ a námi mně přivedly do politiky. V letech 2010–2014 jsem byl starostou obvodu Pardubice V (17 tisíc obyvatel). Spoluzakládal jsem pardubickou organizaci STAN.
Vlaďka Jonášová
Vlaďka Jonášová se narodila v roce 1974 v Havlíčkově Brodě, ale jen co oslavia první narozeniny, tak se přestěhovala do Chrudimi, kde žije dodnes. Po maturitě na Sportovním gymnáziu v Pardubicích, kde se vrcholově věnovala atletice, vystudovala obor fyzioterapie v Hradci Králové a v této profesi se stala vyhledávanou odbornicí. Začínala v Chrudimské nemocnici, ale již 12 provozuje soukromou praxi. Sport zůstal nedílnou součástí jejího života. Už 14 let je atletickou trenérkou dětí a mládeže, vedoucí družstva žen a působí také v krajském výboru atletiky. Je vdaná a má tři děti.
Zdeněk Mlynář
Zdeněk Mlynář pochází z malé vesnice jménem Kunvald, která je mimo jiné kolébkou Jednoty bratrské. Pracuje jako vývojový konstruktér jistících zařízení pro energetiku pro společnost SIEMENS. Již při studiu na brněnském VUT získal znalosti v elektrotechnice a elektroenergetice a poté zakotvil v Letohradě. Pracuje na mezinárodních projektech, často služebně cestuje a má i téměř dvouleté pracovní zkušenosti z Německa. Jeho cílem je přispět k modernizaci české energetiky a jejímu posunu do 21. století. Částečně se mu to daří skrze připomínkování aktualizace SEK, nového ukotvení legislativních změn v oblasti energetického zákona a komunitní energetiky v novelách lex OZE I-III. K jeho dalším zájmům patří basketbal, počítačové hry, cyklistika, technologie a historie.
Matěj Doležal
Matěj Doležal je obyčejný „kluk” ze Suché Lhoty, Vesnice Pardubického kraje roku 2023, který si plní všechny své dětské sny. Už jako malý si hrál na učitele, floristu a také na obecní úřad. Po dostudování Střední školy zahradnické a technické v Litomyšli vybudoval svojí floristickou značku MD creativ, od roku 2017 také učí na střední škole floristiku. O rok později se stal neuvolněným místostarostou Suché Lhoty. Má rád společenský život, a proto připravuje kulturní akce ve své obci i okolí a podílí se na nejrůznějších projektech. Mladí lidé podle něj patří jak do komunální, tak i do krajské politiky. I když nemají tolik zkušeností, nechybí jim spousta nápadů, jak změnit život k lepšímu. Snaží se, aby v Pardubickém kraji byly vidět i malé obce a nezapomínalo se na problémy a starosti občanů z vesnic.
Jana Holá
Doc. Ing. Jana Holá. Ph.D. působí na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice, kde byla v letech 2019 až 2023 také děkankou. Na Univerzitě Pardubice začala učit v roce 2004, před tím pracovala v manažerských funkcích v IT byznysu. Posledních 15 let se zaměřuje na management a ekonomiku ve zdravotnictví, je garantkou studijního programu Organizace a řízení ve zdravotnictví a spolupracuje s mnoha zdravotnickými zařízeními. Žije ve Veské a je zastupitelkou města Sezemic. Ve volném čase ráda sportuje a cestuje. Své úsilí v krajském zastupitelstvu by ráda napřela směrem k efektivnímu a udržitelnému zdravotnictví našeho kraje.
Alice Paurová
Alice Paurová vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V roce 2010 se její vášní stal kin-ball, v Česku do té doby zcela neznámý sport. V Kanadě v rámci reformy sportu pomohl nenásilnou a přesto hravou formou rozhýbat děti i dospělé. Podobný cíl si Alie stanovila pro Česko. Spoluzaložila Český svaz kin-ballu a rozšířila tento sport do cca 500 škol u nás i na Slovensku. Úspěchy český kin-ball sklízí i na výkonnostní úrovni. Národní týmy, které Alice trénovala, mají ve sbírce šest medailí z mistrovství světa a Evropy. Před několika lety ve spolupráci s ČASPV rozjela program na pohybovou gramotnost dětí, která zahrnuje převážně dětskou gymnastiku. Spoluorganizuje semináře akreditované MŠMT zaměřené na pohybovou gramotnost dětí.
Tomáš Dubský
Tomáš Dubský je od roku 2021 poslancem PSP ČR, pět volebních období starostou obce Vysočina a od roku 1990 je členem místního sboru dobrovolných hasičů a jeho současným místostarostou. Působí jako místopředseda Sdružení místních samospráv České republiky a předseda pracovní skupiny pro služby na venkově při SMS ČR. Jeho hlavními tématy jsou životní prostředí a podpora života na venkově. Zaměřuje se na zachování základních služeb a prosazuje jejich udržení i v těch nejmenších obcích. Dlouhodobě obhajuje kvalitní život na venkově, s čímž úzce souvisí bezpodmínečná dostupnost základních služeb. Drží se hesla: „Neřešme jestli, ale jak zachovat služby na venkově“.